Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/elektri5/public_html/wp-content/plugins/liveblog/liveblog.php on line 914
Kanal Planı Uygulaması – Toroslar Mühendislik

Kanal Planı Uygulaması

  • 1

Kanal Planı Uygulaması


Kanal Planı için kablo kanalı, zayıf akım ve kuvvetli akımın taşınmasını sağlayan materyallerdir. Kablolar yataydan taşınacaksa kablo tavasıyla,dikeyde taşınacaksa, elektrik şaftından katlara dağılım gibi kablo bacalarından merdiven tava dediğimiz kablo merdiveniyle taşınır. Yer buatları için yerleştirilmişse üzeri kapalı olan kablo kanalı kullanılır.Nedeni yerden taşındığı için muhafaza edebilmektir. Kanal türü sac veya PVC ile yapılır.Kanal yapısı delikli yada deliksiz olabilir. Genelde delikli sac türü kullanılarak eğim için kolaylık sağlanır.Tavanda,duvarda veya döşeme altında, taşınması projeye göre belirlenir.Tavanda asma tavan altında kalan,duvarda elektrik şaftı içinde olan ve toplantı odaları gibi döşeme altında olan mahallerde kullanım değişikliği sağlanır.

aa

Projeyi okurken gördüğünüz tabloyu okumayıda not olarak düştüm arkadaşlar.

K.A = Kuvvetli Akım

Z.A = Zayıf Akım

Üstte kuvvetli akım olmalıdır, altta zayıf akım.

Sarı tablonun üzerinde yazan “100x40x1.5” ne demek pembe yazıyla açıkladım.

bb

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz 30 luk ve 50 lik tavadır.

b

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz tavalardan  incesi 10 luk tava geniş olanı 20 lik tavadır.

c

Arkadaşlar bu fotoğrafta geçecek olan mekanik tesisatı havalandırma projesinde üfleme kanalı için es atıldı. Geçecek olan kanalın ebatlarını göz önüne alarak es atma şekli ustanın kabloya zarar vermeden min. büküm yapmasıyla gerçekleşir.

cc

Yukarıdaki fotoğrafta ince olan 20 lik tava geniş olan ise 40 lık tavadır.

v

Yazım da belirttiğimiz gibi kablolar yatayda taşınacaksa kablo tavasıyla, dikeyde taşınacaksa, elektrik şaftından katlara dağılım gibi kablo bacalarından merdiven tava dediğimiz kablo merdiveniyle taşınır. Yukarıdaki merdiven tavanın Autocad gösterimidir.

vv

Merdiven tavanın duvara mesnetlenmiş hali.

Bu büyük pano odaları için kullanılan merdiven tavalardır arkadaşlar. Yani bizim büyük güçlü panolarımıza enerji naklini gerçekleştiren kablolarımızın mesnetleneceği merdiven tavalarımızdır. Küçük metrekareye sahip elektrik odaları için kullanılan merdiven tavalar çok daha küçük boylara sahiptir.

d

s

Toplantı salonları yada kullanıcı sayısı fazla olan ofislerde yer buatları kullanılır.

Not : Yukarıda mesela toplam 5 adet yer buatı kutusu görünüyor. Ancak aralarında geçişlerde olduğu için toplam 7 adet yer buatı kullanılacaktır. Metrajını çıkarırken ona dikkat etmeliyiz arkadaşlar.

Sizlere fotoğraflarla bütün tava türlerini ve es atmayı göstermeye çalıştım.Yazıma burada son veriyorum Sevgili Arkadaşlar 🙂 Beni yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Eksik gördüğünüz yada merak ettiğiniz bir şey varsa paylaşabilirsiniz. Kendinize iyi bakın.

YAZARIMIZ:

 AYŞE ARSLAN

ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSİ

İletişim : elektrikprojeler@yahoo.com1 Comment

Avatar

cer

21 Nisan 2021 at 8:59 am

güzel bir yazı teşekkürler.

Leave a Reply

Site içi Arama

EN ÇOK OKUNANALAR

ELEKTRİK MÜHENDİSİ KARİYER PAKETİ