Şantiyede İşe Alım ve Çıkış Süreci

  • 0

Şantiyede İşe Alım ve Çıkış Süreci

Category : BLOG


merhaba arkadaşlar bu blogumuzda şantiyeye işçi alımını/çıkışını  ve istenilen belgeleri anlatacağız.Şantiyeye mühendis, formen,tekniker, elektrik ustası,elektrik kalfası gibi mesleklerde alım olmaktadır.Bunların hepsinde belli giriş evrakları istenilmektedir.

Ülkemizde son zamanlarda  iş kazaları sebebiyle işe alım kriterleri ve işe alım süreci daha dikkatli ve özenli yapılmaktadır.   Bu sebepten dolayı şantiyelerde iş   sağlığı  ve güvenliği daha önem kazanmıştır. Şimdi size genelde bütün şirketlerin işe alım sürecindeki istenilen belgeleri sıralayalım.

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • ikametgah
  • Nüfus kayıt örneği
  • sabıka kaydı
  • sağlık raporu (genelde şirketin anlaştığı yerden iş yeri hekiminden alınır)

Bu evrakları tamamladıktan sonra  belgeleri şirkete teslim edilir. İşe başlamadan önce şantiye doktoru sizin sağlık raporunuza bakar ve size birkaç soru sorduktan sonra eğer sıkıntı çıkmazsa şantiyede çalışabilir onayını verir.

imgres

ÖZLÜK DOSYASI NEDİR?

İşletmelerin insan kaynakları veya personel müdürlüğü birimlerinin eleman alımı sırasında İş Kanunu’na göre personelin getirmesi gereken belgeler ile çalıştırılacağı süre boyunca ıslak imzalı olarak bulundurması gereken belgelerin toplandığı dosyadır.

Ne işe yarar, neden gereklidir

a)    4857 sayılı Kanunun 75. Maddesine göre işveren çalıştırdığı her işçi için bir özlük dosyası düzenlemek zorundadır.
b)  İnsan Kaynakları biriminin personelle ilgili bilgi ve belgelere zaman kaybetmeden ulaşmasını sağlar.

Nasıl Kullanılır?

a)  Personelin işe başlarken getirmesi gereken belgeler dosya içerisindeki özel haznede muhafaza edilir.
b)  Personelin iş başlangıcında imzalaması gereken sözleşme ve belgeler işçi ve işveren arasında karşılıklı olarak imzalanır.
c)  Personelin çalıştırıldığı süre içerisinde gerekli olan belgeler imzaya hazır şekildedir.
d)  Personelin işten çıkış işlemleri ile ilgili gerekli belgeler de dosya içerisinde yer almaktadır.

Kimler Kullanır?

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı büyük, orta ve küçük ölçekli özel işletmeler.

imgres : Her şirkette personel giriş ve çıkış dosyaları bulunmaktadır. İşe başlayan personelin bilgileri ve evrakları personel giriş dosyasında arşivlenmektedir. Aynı şekilde işten ayrılan personelin de evrakları personel çıkış dosyasında bulunmalıdır.

imgres :İşten ayrılan personele ibraname denilen işçinin çalıştığı sürece bütün haklarını(ücret,sgk vb) aldığına dair belge imzalatılır.

İbraname örneğine ulaşmak için TIKLAYINIZ.

kLeave a Reply

Site içi Arama

EN ÇOK OKUNANALAR

ELEKTRİK MÜHENDİSİ KARİYER PAKETİ