TOPRAKLAMA HESABI

  • 1

TOPRAKLAMA HESABI


Arkadaşlar öncelikle neden topraklama yaparız onu açıklamak isterim. Topraklama sistemi kaçak akımları korumak için yapılır. Kaçak akım olduğu zaman  en kısa ve çabuk yoldan toprağa iletmek için kullanılır. ÖRNEĞİN: Kaçak akım 6. katta olduğunu farzedelim. Bu kaçak akım demir örgüler sayesinde  galveniz şeridine kadar kadar gelir ve toprağa akar canlılara zarar vermesi engellenir. Bir önemli nedeni ise binayı eş potansiyele getirmek için yapılır. Herhangi bir yerdeki kaçak akım eş potansiyel olmadığı zaman uzun yolu seçebilir.

Topraklama sayesinde binanın içindeki demir örgülerin hepsi aynı dirençte olur.

Tabi çizmlerimizde yapmış olduğumuz bu topraklamalar yönetmenliklerdeki kurallara uyması gerekir. İşte bu topraklama hesaplarını bu kurallara uygunluğunu, uygulanabilirliğini kontrol etmek için yaparız.

images: Birden çok topraklama yöntemleri vardır. Bu yöntemler projeye veya işverene göre değişiklik göstermektedir. Tabi ki de hesaplamaları da değişmektedir. Aşağıdaki linke tıklayarak çeşitli topraklama hesaplamalarını indirebilirsiniz.

images: İndirdiğiniz bu hesaplamalar excel formatında olup içine makrolarla hesaplamalar gömülmüştür. Sizin sadece gerekli yerleri değiştirmeniz ile hesaplama yapılacaktır.

adasf

NOT: EXCEL-PDF FORMATINDA HAZIRLANMIŞ TOPRAKLAMA HESAPLARINA ULAŞMAK İÇİN ELEKTRİK MÜHENDİSİ KARİYER PAKETİ‘Nİ İNCELEYEBİLİRSİNİZ.1 Comment

Avatar

Hüseyin BAYIR

2 Kasım 2017 at 7:56 am

Merhabalar bir sorum olacaktı yardımcı olabilirmiydiniz.
Bir trafo merkezinde yıldız topraklayıcı biçiminde bir topraklama tesisi planlanacaktır.İstenilen asgari topraklama geçiş direnci 5 ohm dan az olmasıdır. Topraklayıcının 3 kollu yani 120 derecelik açı yapması istenmekte ve 0,5 m derinliğe gömülmesi istenmektedir.kullanılan iletkenin kol çapı 2 cm ve özgül direnci 5 ohm olacaktır. hesapları ve tesisi planlayınız bu sorumda bana yardımcı olabilirmisiniz.
ilginiz için teşekkür ederim.

Leave a Reply

Site içi Arama

EN ÇOK OKUNANALAR

ELEKTRİK MÜHENDİSİ KARİYER PAKETİ